Sport Dres
Pallex
Geoff Anderson
fiskpaakrogen.dk
Emma Line
Geoff Anderson

Olieforurening på fiskesøen

Gå til Kasper Strube's profil
Kasper Strube (tirsdag d. 14. oktober 2014 20:41:52)
Østjylland

Olieforurening på fiskesøen

Forleden besøgte jeg mit favorit guldfiske-spot - en lille sø ved Århus. Desværre var ikke alt, som det plejede at være ved søen. For det første så jeg ingen guldfisk, og så var der et lag af olie på overfladen af vandet. Jeg kunne se at olien kom fra indløbet i søen, og ved selve indløbet var laget af olie så tykt, at der ligefrem perlede oven på vandet.
Den efterfølgende morgen ringede jeg til Århus kommune, og fik fat i miljøafdelingen. Jeg fortalte dem om hvad jeg havde set, og at olien lugtede af dieselolie. De var meget taknemmelige for oplysningen, og fortalte at de ville køre forbi søen senere på dagen.

Pointen med historien er, at det kan være en god ide at kontakte ens kommune og fortælle om forurening i naturen, hvis man ser noget ud over det sædvanlige.

Olie på overfladen af min yndlings guldfiskesø




Shopping guide
Det største udvalg - I den største butik – Til den bedste pris.
Speciallavede forfang til torsk, havkat, lange, makrel mm.
Find din nærmeste forhandler af kvalitetstøj fra Geoff Anderson her
Spændende fiskegrej til en god pris!
Havture med M/S Bodil og M/S Muddi.
Find FiskeFoto.dk på Facebook
Pausefiskeren.dk